Hmm... jak biblioteka może ożyć? Wystarczy papierowe książki zastąpić ludźmi. Jak może nam to pomóc edukacyjnie? Książkami zostają osoby, które w swoim życiu były postrzegane stereotypowo, ktoś był do nich uprzedzony...

Osoba żyjąca z niepełnosprawnością, nauczyciel, były więzień, przedstawiciel mniejszości seksualnej, imigrant... Każda z tych osób może być narażona na niewłaściwe postrzeganie.  Jeśli nigdy w swoim życiu nie mieliśmy osobiście szansy zapytać przedstawicieli tych części naszej społeczności o ich życie, możemy stworzyć sobie mylne wyobrażenie o nich.

W naszych społecznościach osoby dyskryminowane są ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry...

Żywa Biblioteka została stworzona, aby podważać uprzedzenia, wobec wszystkich, którzy ich doświadczają. Rozmowa z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może pomóc odpowiedzieć na te pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy zadać.

DLACZEGO UŻYWAMY TEJ METODY

Struktura Żywej Biblioteki, niekoniecznie w klasycznym, rozbudowanym wydaniu, może przydać się w wielu inicjatywach realizowanych z młodzieżą. Członkowie naszej organizacji początkowo wykorzystywali ją by urozmaicić omawianie z młodzieżą wielu projektowych tematów. Luźne zajęcia oparte na metodzie, a prawdziwy podręcznikowy event, to jednak dwie różne sprawy.

By przygotować i przeprowadzić klasyczny i oficjalny event Żywa Biblioteka trzeba być bardzo dobrze przygotowanym, znać wszystkie zasady, logistyczną strukturę przedsięwzięcia, mieć dostęp do nadających się do tego książek (nie każdy może być książką!) no i nabrać doświadczenia.

Dlatego też, w lipcu 2018 roku wzięliśmy udział w kursie szkoleniowym organizowanym przez naszego czeskiego partnera, organizację Brno for you, która posiadała duże doświadczenie w realizacji eventów Żywej Biblioteki. Dodatkowym atutem tego kursu był udział certyfikowanej trenerki społeczności Human Library, Doroty Mołodyńskiej-Küntzel, która dzieliła się swoim cennym doświadczeniem. Kurs ten przygotował nas do dalszych działań lokalnych i międzynarodowych.

To tutaj znajdziesz to, co zrobiliśmy do tej pory ze zdobytą wiedzą ;-)

 

Nasze metody

Posłuchaj

Przeczytaj