ZARZĄD
Andrzej Smyk
Prezes Zarządu
Edukacją pozaformalną zainteresowałem się 15 lat temu. Nieznany mi do tej pory sposób poznawania świata i ludzi stał się moją pasją, którą ciągle staram się rozwijać i sprowadzać na nowe tory. To co lubię najbardziej to kreatywne spotkania z innymi, które doprowadzają do przekształcania pomysłów w realne działanie, które sprawia że nasze codzienne życie jest bardziej kolorowe.
Poza działaniem w organizacji, moją największą pasją była zawsze muzyka. Temat niemożliwy do wyczerpania i inspirujący w każdej sytuacji.
Krystyna Rybińska-Smyk
Wiceprezes Zarządu
Z wykształcenia jestem polonistką, animatorką kultury i dziennikarką, z zawodu – nauczycielką, z zamiłowania – koordynatorką działalności społecznej. Dawno, dawno temu, bo w 2002 r. współtworzyłam Zamojskie Centrum Wolontariatu. Jestem wiceprezesem Stowarzyszenia, gdzie zajmuję się wolontariatem młodzieżowym, promocją organizacji, spotkaniami międzynarodowymi, a także opieką nad osobami poszkodowanymi przez III Rzeszę.
Chętnie dzielę się swoją wiedzą dotyczącą seniorów, zwłaszcza tych, poszkodowanych przez nazizm. Zależy mi nie tylko na poprawieniu ich sytuacji życiowej, ale także na upamiętnianiu losów. Wiem, że jest to dla nich bardzo ważne. Z ludźmi Heureki mogę to robić „na arenie międzynarodowej”, stąd moja przynależność do tej organizacji.
W stowarzyszeniu jestem też specjalistką do spraw promocji i kontaktów z mediami, ekspertką w projektach historycznych, literackich, dotyczących wolontariatu i organizacji pozarządowych.
Łukasz Brykner
Jestem nauczycielem geografii w Szkole Podstawowej Nr 4 w Zamościu. Lubię pracować z ludźmi, pomagać w rozwiązywaniu problemów, ale najbardziej lubię uczyć.
Oprócz studiów (geografia z przygotowaniem pedagogicznym na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach) ukończyłem kilka kierunków podyplomowych, między innymi: edukacja dla bezpieczeństwa, podstawy przedsiębiorczości, przyroda, matematyka i oligofrenopedagogika.
Jestem również koordynatorem wolontariatu w Szkole Podstawowej Nr 4, gdzie w 2012 roku założyłem, działający w strukturach Zamojskiego Centrum, szkolny klub.
Poza pracą w szkole jestem związany jeszcze ze stowarzyszeniami: Salvete, Otwarte serca i Zamość 1920. Byłem również członkiem stowarzyszenia Art Avanti. Do stowarzyszenia HEureka Generator dołączylem w 2022 roku.
CZŁONKOWIE
Karolina Szczepanik
Zawsze byłam otwarta na poznawanie odmiennych kultur, dlatego zostałam studentką japonistyki. Moje studia pokazały mi, że pomimo różnic, warto próbować zrozumieć sposób myślenia innych ludzi. Oprócz tego, dzięki udziałowi w projektach międzynarodowych, w których uczestniczę od 2013 roku, zdałam sobie sprawę, że poznawanie świata, łamanie stereotypów, próbowanie nowych rzeczy i poszerzanie swoich i czyichś horyzontów, jest tym, co daje mi satysfakcję. Zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystuje przy realizacji własnych projektów.
Interesują mnie LARPy (gry fabularne odgrywane na żywo, podobne do improwizowanego teatru), do których uczę się pisać scenariusze. Poza tym interesuję się architekturą, muzyką i komiksami.
Ewa Kostrubiec
Mieszkam i pracuję w Zamościu. Kocham to miasto i ludzi którzy tu mieszkają. Uważam, że cały nasz region ma wielki potencjał i dlatego z radością pracuję nad jego promocją i rozwojem.
Z inicjatywami młodzieżowymi pierwszy raz zetknęłam się w 2010 roku. Przez lata z każdej z nich wyniosłam wiedzę, że razem możemy zmienić świat na lepsze. Uważam za fascynujące jak młodzi ludzie z różnych krajów, kultur i środowisk potrafią razem współpracować.
Jako oligofrenopedagog pracuję z osobami z różnego rodzaju dysfunkcjami i widząc jak każdego dnia nie poddają się i walczą o spełnianie swoich marzeń, czerpię z ich siły i mocy.
Aleksandra Chudek
W HEurece byłam wolontariuszką, a po spełnieniu określonych wymogów zostałam członkinią organizacji, gdzie udzielam się w teamach prowadzących projekty.
Jestem absolwentką Archiwistyki i Nowoczesnego Zarządzania Zapisami Informacyjnymi oraz Prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej. Najczęściej można mnie znaleźć z książką, najlepiej z gatunku biograficznych czy romansu. Interesuję się także kulturą amerykańską.
Alicja Nowogrodzka
Edukacja pozaformalna spodobała mi się gdy pierwszy raz byłam na wymianie młodzieży w Portugali. Było to dla mnie coś nowego i dobrze czułam się jednocześnie bawiąc się i ucząc. Z czasem, po udziale w kilku projektach zaczęłam lepiej rozumieć język angielski i sama proponowałam niesłyszącym znajomym, żeby również odważyli się spróbować uczestniczyć w projekcie.
W trakcie studiów znalazłam inną pasję - organizowanie konferencji związanych z tematyką ważną dla osób żyjących z niepełnosprawnościami. Nadal lubię podróżować i poznawać przy kawie nowych ludzi. W wolnym czasie chętnie sięgam po książki.
Ukończyłam kierunek studiów: technologia żywności i żywienia człowieka.
Dominika Jóźwiakowska
Wolontariat jest dla mnie ważnym elementem mojego życia. Bardzo lubię pomagać ludziom, poświęcać więcej czasu dla innych, dzielić się swoimi pomysłami. Dzięki wolontariatowi mogę uczyć się więcej, zbierać nowe doświadczenia, zdobywać umiejętności.
O stowarzyszeniu HEureka Generator dowiedziałam się od koleżanki. Dzięki temu pojechałam na polsko-ukraińską wymianę młodzieży zorganizowaną przez tą organizację. Edukacja pozaformalna bardzo mi się spodobała, więc postanowiłam jeździć na różne projekty i włączyć się w codzienne działania organizacji.
Jestem osobą niedosłyszącą. Aktualnie studiuję sztukę ogrodową i aranżacje roślinne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Uwielbiam uprawiać sport, szczególnie jazdę na rowerze, koszykówkę i sporty wodne. Rozwijam zainteresowanie fotografią. Lubię też czytać książki fantastyczne, kryminalne, thrillery. Interesuję się też ogrodnictwem, praca w ogrodzie pozwala mi odreagować codzienne stresy.
Małgorzata Iżewska
Ze stowarzyszeniem HEureka Generator współpracuję od powstania organizacji. Odpowiedzialna jestem za obsługę administracyjno-księgową projektów realizowanych przez stowarzyszenie.
Renata Lewandowska
Edukacja pozaformalna nadaje sens naszej codziennej pracy w szkole - podczas projektów uczniowie muszą wykorzystywać zdobyte wiadomości, ale też i różne ukryte talenty, rozwiązują różne problemy, uczą się myśleć inaczej niż zwykle. Wierzę, że praca nauczyciela ma sens, gdy przynosi efekty uczniowi, a najłatwiej je widać, gdy wiedzę można wykorzystać w praktyce, podczas projektu.
Uczę angielskiego od 2001 roku, po studiach wyjechałam na rok do Londynu uczyć się i pracować. To był niezapomniany czas, który cały czas jest inspiracją, bo tam poznałam wielu ludzi i różne kultury. Lubię odkrywanie bliższych i dalszych okolic, poznawanie historii zarówno prawdziwych, jak i tych fikcyjnych w literaturze dziecięcej, ekologiczną uprawę ogródka, promuję wśród uczniów zdrowe odżywianie i ekologiczny styl życia.
WOLONTARIUSZE
Ilona Kalamon
Studiuję polonistykę, lubię robić dużo rzeczy i staram się korzystać z każdej okazji jaka jest mi dana do tego, a w przerwach między ich robieniem to czytać książki o kobietach, które w jakiś sposób wpłynęły na losy świata.
Jestem wolontariuszką HEureki od początku 2019 roku. Uczestniczyłam w czterech wymianach międzynarodowych. HEureka nauczyła mnie odwagi, pewności siebie, wyrażania własnej opinii, swobody w mówieniu po angielsku i zmiany perspektywy patrzenia na historię – nie tylko z punktu widzenia Polski, ale też z punktu widzenia szerszego.
Paweł Piątkowski
Jestem Absolwentem PSM I st. oraz II LO im. Norwida w Krasnymstawie. Obecnie studiuję prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W lubelskim Radiu Centrum tworzę audycję poświęconą kinematografii. Pasjonuję się historią, książkami, filmem, cięższą muzyką i dobrym jedzeniem.
W 2017 roku pierwszy raz wziąłem udział w międzynarodowej wymianie młodzieży. W wolnych chwilach gram na gitarze i pianinie, a także uprawiam szermierkę szablą.
Oleksandra Kolykhan
Uwielbiam podróże, poznawanie nowych ludzi i kultur. Właśnie to jest moją największą inspiracją. Prawie z każdym umiem znaleźć wspólny język. Oprócz tego uwielbiam jazdę na rowerze, długie spacery i wędrówki. Interesuję się fotografią, projektowaniem graficznym, marketingiem, ochroną środowiska.
Obecnie jestem studentką Uniwersytetu Warszawskiego, ale nadal nie wiem na 100% czym konkretnie chciałabym zajmować się w życiu.
Oleksandra Zaichenko
Od niedawna zaczęłam brać udział w różnych projektach, a teraz nawet nie wyobrażam sobie, jak wyglądałoby moje życie bez ludzi, z którymi udało mi się poznać i utrzymać kontakt, oraz bez wiedzy którą dzięki nim zyskałam.
Obecnie studiuję logistykę w awiacji w cudownym mieście Wrocławiu. Oprócz studiów lubię choreografię, rysunek, studiowanie inżynierii rakietowej, a także języki obce.
Kamil Fydryk
Antonina Suchecka
Miłością mojego życia jest język hiszpański, który uwielbiałam już jako dziecko. Kocham naukę nowych języków oraz podróże, dlatego moją wymarzoną pracą jest praca stewardessy lub pilotki. Jestem zbyt ambitną perfekcjonistką, co czasami przeszkadza, ale jednocześnie pomaga mi dążyć do wyznaczonych celów. W wolnym czasie pisze wiersze, robię zdjęcia, pochłaniam kolejną książkę, słucham muzyki albo jeżdżę na rowerze. Kocham każdy sport i zawsze mam milion pomysłów jak mogę wykorzystać mój wolny czas.
PRZYJACIELE HEUREKI
Kacper Sternik
Wielki zapaleniec Władcy Pierścieni i Wiedźmina. Moje hobby to zaczytywanie się w powieściach fantasy, a także granie w fabularne gry RPG ze znajomymi. W 2016 roku pierwszy raz wziąłem udział w międzynarodowej wymianie młodzieży.
Jako wolontariusz HEureki zajmowałem się przygotowaniami do eventów, współtworzeniem projektów i upowszechnianiem ich rezultatów. Obecnie skupiam się na studiach.
Oskar Nowakowski
Moim hobby jest podróżowanie i poznawanie nowych ludzi. Uważam że kontakt z innymi oraz edukacja pozaformalna to najlepsza droga do samodoskonalenia się. Wolontariuszem HEureki zostałem przez głód doświadczenia oraz chęć pozyskiwania coraz to nowej wiedzy.
Jako wolontariusz HEureki zajmowałem się przygotowaniami do eventów, współtworzeniem projektów i upowszechnianiem ich rezultatów. Obecnie skupiam się na studiach.
Justyna Golecka
Członek założyciel stowarzyszenia HEureka Generator. W 2004 roku pierwszy raz uczestniczyłam w projekcie międzynarodowym, było to wyjątkowe przeżycie. Do tej pory interesuje mnie kontakt z ludźmi z różnych krajów. W 2011 roku dziewięć miesięcy spędziłam w Macedonii jako wolontariuszka EVS w Centrum Młodzieżowym creACTive. Poznałam wtedy wyjątkowość Bałkanów na mapie Europy. Z wykształcenia jestem pedagogiem i pracownikiem socjalnym. W trakcie studiów zapoznałam się bliżej z pedagogiką zabawy i realizowałam projekty z dziećmi i młodzieżą w Stowarzyszeniu Klanza oraz w programie Projektor-wolontariat studencki.
Justyna przeprowadziła się do Warszawy, gdzie obecnie pracuje. Nie zapominamy jednak o wszystkich ważnych heurekowych aktywnościach, które realizowaliśmy wspólnie z Justyną. Na naszej stronie przysługuje jej honorowe miejsce w gronie przyjaciół HEureki.
Jolanta Kowalak
Na wymiany młodzieżowe zaczęłam jeździć w wieku 18 lat dzięki osobom, które dziś tworzą HEurekę Generator. Od tamtej pory byłam na kilkunastu projektach, w tym raz w roli lidera. Myślę, że ciągłe przebywanie wśród ludzi pochodzących z różnych krajów, kultur i mówiących różnymi językami w dużej mierze wpłynęło na to, co robię dzisiaj. Skończyłam portugalistykę i jestem koordynatorką projektów kulturalnych w portugalskim instytucie kultury, uczę portugalskiego w wariancie brazylijskim oraz tłumaczę.
W wolnych chwilach lubię odkrywać nową muzykę, chodzić na koncerty, czytać książki (głównie brazylijskie lub których tematyka krąży wokół Brazylii lub krajów portugalskojęzycznych).
Nie wyrzucam paragonów do pojemnika na papier.