Hmm... jak biblioteka może ożyć? Wystarczy papierowe książki zastąpić ludźmi. Jak może nam to pomóc edukacyjnie? Książkami zostają osoby, które w swoim życiu były postrzegane stereotypowo, ktoś był do nich uprzedzony...

Osoba żyjąca z niepełnosprawnością, nauczyciel, były więzień, przedstawiciel mniejszości seksualnej, imigrant... Każda z tych osób może być narażona na niewłaściwe postrzeganie.  Jeśli nigdy w swoim życiu nie mieliśmy osobiście szansy zapytać przedstawicieli tych części naszej społeczności o ich życie, możemy stworzyć sobie mylne wyobrażenie o nich.

W naszych społecznościach osoby dyskryminowane są ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry...

Żywa Biblioteka została stworzona, aby podważać uprzedzenia, wobec wszystkich, którzy ich doświadczają. Rozmowa z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może pomóc odpowiedzieć na te pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy zadać.

DLACZEGO UŻYWAMY TEJ METODY

Struktura Żywej Biblioteki, niekoniecznie w klasycznym, rozbudowanym wydaniu, może przydać się w wielu inicjatywach realizowanych z młodzieżą. Członkowie naszej organizacji początkowo wykorzystywali ją by urozmaicić omawianie z młodzieżą wielu projektowych tematów. Luźne zajęcia oparte na metodzie, a prawdziwy podręcznikowy event, to jednak dwie różne sprawy.

By przygotować i przeprowadzić klasyczny i oficjalny event Żywa Biblioteka trzeba być bardzo dobrze przygotowanym, znać wszystkie zasady, logistyczną strukturę przedsięwzięcia, mieć dostęp do nadających się do tego książek (nie każdy może być książką!) no i nabrać doświadczenia.

Dlatego też, w lipcu 2018 roku wzięliśmy udział w kursie szkoleniowym organizowanym przez naszego czeskiego partnera, organizację Brno for you, która posiadała duże doświadczenie w realizacji eventów Żywej Biblioteki. Dodatkowym atutem tego kursu był udział certyfikowanej trenerki społeczności Human Library, Doroty Mołodyńskiej-Küntzel, która dzieliła się swoim cennym doświadczeniem. Kurs ten przygotował nas do dalszych działań lokalnych i międzynarodowych.

To tutaj znajdziesz to, co zrobiliśmy do tej pory ze zdobytą wiedzą ;-)

 

Nasze metody

Webinary i publikacje

Kurs szkoleniowy o metodzie Żywej Biblioteki - lipiec 2019

HEUREKA GENERATOR NA KURSIE SZKOLENIOWYM "WE ARE ALL HUMANS"

Stowarzyszenie HEureka Generator było polskim partnerem kursu szkoleniowego "We are all humans" organizowanego przez naszego czeskiego partnera, organizację Brno for you.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z możliwościami stosowania metody Żywej Biblioteki oraz zaprojektowali możliwości uczestniczenia w Żywej Bibliotece dla  swoich społeczności lokalnych. HEureka Generator już niebawem rozpocz­nie działania lokalne związane z tematem.

Zapraszamy do polubienia strony projektu na portalu społecznościowym Facebook: TUTAJ

Projekt realizowany był w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor "Młodzież".

Materiał wideo prezentuje przebieg kursu szkoleniowego "We are all humans", który odbył się w lipcu 2018 roku w Republice Czeskiej. Stowarzyszenie HEureka Generator reprezentowana była przez dwóch uczestników. W teamie trenerskim był też prezes HEureki, Andrzej Smyk.

WIDEO NA YOUTUBE

Żywa Biblioteka Zamość - 29.03.2019

HEUREKA GENERATOR ORGANIZUJE W ZAMOŚCIU ŻYWĄ BIBLIOTEKĘ

W trakcie wymiany młodzieży zatytułowanej "Read me", która odbywała się w dniach 25.03 – 02.04.2019 w Zwierzyńcu pod Zamościem uczestnicy wymienili się doświadczeniami dotyczącymi swojej aktywności społecznej, przeprowadzili symulację Żywej Biblioteki, a następnie od podstaw przygotowali wydarzenie Żywa Biblioteka w Zamościu.

Event odbył się 29 marca w dwujęzycznej szkole podstawowej Smart School, która jest partnerem lokalnym Stowarzyszenia HEureka Generator. Do biblioteki zawitali uczniowie tej szkoły, którzy mogli pożyczyć książki zatytułowane:

Moje aktywne życie z niepełnosprawnością fizyczną;

Jestem przedstawicielem mniejszości narodowej w kraju, w którym mieszkam;

Moje życie z epilepsją;

Walczę z bulimią;

Bullying w szkole;

Znamy się z przedstawicielami Stowarzyszenia HEureka Generator od ponad 3 lat. Cieszę się, że w trakcie projektu HEureki mogłem być jedną z książek i jednocześnie podzielić się moim doświadczeniem związanym ze stosowaniem tej metody w Czechach i na Słowacji - mówi Martin Karen, specjalny gość projektu i doświadczona Żywa Książka ze Słowacji.

W chwili oddechu po evencie organizatorzy zwiedzili zamojskie Stare Miasto oraz wzięli udział w spotkaniu z zamojskimi mediami, dzieląc się wrażeniami z pobytu na Zamojszczyźnie.

Materiał wideo pokazuje przebieg Żywej Biblioteki, którą zorganizowaliśmy wspólnie z uczestnikami projektu "Przeczytaj mnie". Event odbył się w szkole Smart School w Zamościu, która jest partnerem lokalnym stowarzyszenia HEureka Generator.

WIDEO NA YOUTUBE

Materiał wideo zawiera wywiady z uczestnikami międzynarodowego projektu młodzieżowego "Przeczytaj mnie", którzy byli organizatorami Żywej Biblioteki 29 marca 2019 roku w szkole Smart School w Zamościu.

WIDEO NA YOUTUBE

Forum Żywych Bibliotek we Wrocławiu - listopad 2019

HEUREKA GENERATOR NA II FORUM ŻYWYCH BIBLIOTEK

W dniach 22-24 listopada 2019 roku we Wrocławiu odbyło się II Forum Żywych Bibliotek. W jego trakcie organizatorzy Żywych Bibliotek dyskutowali o tym, jak implementować metodę w szkołach, jak współpracować z biznesem. Planowane były też działania sieci Żywa Biblioteka Polska.

Stowarzyszenie HEureka Generator było reprezentowane przez prezesa naszej organizacji, Andrzeja Smyka i członkini zarządu, Karolinę Szczepanik.

Nasz udział w forum zdecydowanie rozbudował nasze plany organizacji Żywych Bibliotek w roku 2020. Dołączyliśmy do inicjatywy wspólnego świętowania 20lecia pierwszej Żywej Biblioteki, która odbyła się w roku 2000 w Danii. Wstępnie sieć planuje organizację tego samego dnia 20 Żywych Bibliotek na 20lecie Żywej Biblioteki.

Mieliśmy też okazję nawiązania wielu nowych, cennych kontaktów z bardzo aktywnymi polskimi organizacjami.

Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i wszystkie nabyte doświadczenia.

Żywa Biblioteka Online - 20 sierpień 2020

Event Żywa Biblioteka Online przygotowany został przez polskich i ukraińskich uczestników projektu młodzieżowego zatytułowanego "Przeczytam cię". Była to pierwsza w historii naszej organizacji Żywa Biblioteka przeprowadzona zdalnie. Event zakończył się sukcesem, zyskaliśmy wiele cennych doświadczeń, a nasze możliwości używania tej metody zdecydowanie wzrosły.

Materiał wideo stworzony w formie wieczornych wiadomości prezentuje wrażenia polskich i ukraińskich uczestników Żywej Biblioteki Online. Opowiadają oni o tym, jakie książki pożyczali i co im to dało. W materiale wypowiadają się również same książki. Zapraszamy do oglądania!

WIDEO NA YOUTUBE