CZYM SĄ GRY TEATRALNE

To aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie kreują i przeżywają opowieść. Gracz otrzymuje zazwyczaj od twórcy gry skrawek całej opowieści związany z odgrywaną przez siebie postacią oraz zadania do wykonania. Na tej podstawie gracz przygotowuje się wizualnie do odegrania postaci, wymyśla pasujący do postaci sposób mówienia i poruszania się, tworzy samodzielnie lub też otrzymuje już gotowe przedmioty związane z bohaterem. Gracz przygotowuje również taktykę jak osiągnąć w grze swoje cele. Grą kieruje mistrz gry. Czasem sam, czasem jest to więcej osób. Każda gra ma swoje zasady zwane "mechaniką gry". Przygotowane przez uczestników dekoracje i efekty dźwiękowe potrafią sprawić, że jesteśmy wstanie przenieść się do innego świata, w którym przez kilka godzin nie ma nas, ale jest odgrywana przez nas postać.

DLACZEGO UŻYWAMY TEJ METODY

Gry teatralne są dość popularną rozrywką, w którą wiele osób bawi się prywatnie. Organizowane są również eventy komercyjne oparte na grach teatralnych. Aktywność ta nie dość, że jest niesamowicie efektowna i wciągająca, to jest jeszcze bardzo elastyczna w swoim zastosowaniu. Łatwo jest wpleść w nią elementy edukacyjne, które zdopingują graczy do poszerzania swojej wiedzy i wymiany doświadczeń w zakresie omawianego przez nas tematu.

W tym właśnie dostrzegliśmy ogromny potencjał gier teatralnych, który wykorzystujemy w naszej pracy z młodzieżą. HEureka Generator od listopada 2016 roku jest głównym administratorem nieformalnej międzynarodowej sieci miłośników gier teatralnych IMAGINARY REALMS, która powstała w 2010 roku.

Chcesz się dowiedzieć jak działa sieć i w jakich działaniach wykorzystywaliśmy do tej pory gry teatralne rozgrywane na żywo? Odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj ;-)

SIEĆ MIŁOŚNIKÓW GIER TEATRALNYCH "IMAGINARY REALMS"

Sieć miłośników gier teatralnych IMAGINARY REALMS powstała w 2010 roku, kiedy to lubelscy studenci stworzyli wspólnie z lubelską Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo wymianę młodzieży zatytułowaną "Pod skrzydłami wyobraźni". Koordynatorem projektu był obecny prezes stowarzyszenia HEureka Generator, Andrzej Smyk. Doświadczenia zdobyte w trakcie tamtej wymiany zapoczątkowały dziesięcioletnią już przygodę z grami teatralnymi, która obfitowała w wymiany młodzieży, kursy szkoleniowe, seminaria i eventy lokalne tworzone przez członków sieci.

Gry teatralne zawitały do tej pory do Polski, Czech, Rumunii, Litwy, Węgier, Niemiec i Ukrainy, a w samych projektach gdzie była to jedna z głównych metod edukacji pozaformalnej udział wzięło już ponad 800 osób.

Stowarzyszenie HEureka Generator jest obecnie dumnym administratorem sieci i dokłada wszelkich starań by kontynuować wysokie jakościowo działania bazujące na wieloletnich doświadczeniach jej członków.

PRZYDATNE PLIKI I LINKI

Kanał YouTube sieci IMAGINARY REALMS

Nasze metody

Posłuchaj

Przeczytaj

SŁOWNICZEK

Wszystko co powinieneś wiedzieć na początku swojej przygody z grami teatralnymi. Reszty dowiesz się angażując się w jedno z naszych działań ;-)

RPG - rodzaj gry, podczas której Gracze grają fikcyjnymi bohaterami przez opisywanie ich działań i zachowania; całość jest prowadzona przez Mistrza Gry, który opisuje sytuacje w których znajdują się bohaterowie i nadzoruje przebieg całej historii.

LARP, Gra teatralna (Live Action Role-Play - odgrywanie na żywo) - rodzaj gry, podczas której Gracze odgrywają Role, opierając się na improwizacji; zazwyczaj opisuje pewien konflikt oraz kilkoro postaci (Bohaterów Graczy i Bohaterów Niezależnych) które są w niego zamieszane i muszą rozwiązać problem.

Mistrz Gry - osoba która zna całą fabułę, przygotowuje i nadzoruje grę, a także pomaga rozwiązywać konflikty pomiędzy Graczami przy użyciu Mechaniki.

Scenariusz - opis Settingu LARPa, zawartych w nim konfliktów, wątków głównych i pobocznych oraz postaci.

Gracz - osoba biorąca udział w grze RPG lub LARPie i odgrywająca swoją Rolę przez improwizację.

 

 Rola (Bohater Gracza) - postać w Scenariuszu LARPa, która bierze aktywny udział w grze; rola, którą odgrywa Gracz na podstawie informacji zawartych w Karcie Postaci otrzymanej od Mistrza Gry.

Karta Postaci - ogólny opis Roli którą otrzymuje Gracz; opisuje Bohatera Gracza i jego Zadania.

Bohater Niezależny - postać w grze, która nie jest odgrywana przez Gracza; może być odgrywana przez Mistrza Gry lub inną osobę nie będącą Graczem (na przykład: posłaniec).

Zadanie (Misja) - cel, który w czasie gry chce zrealizować Bohater Gracza (na przykład: zdobycie informacji, znalezienie przedmiotu, rozwiązanie problemu).

Zasada "No-Touch" - ogólna zasada często obowiązująca podczas LARPów; nie wolno dotykać innych Graczy podczas gry (z powodów osobistych/bezpieczeństwa/innych).

Immersja - stan w którym Gracz bardzo wczuwa się w swoją Rolę; nie tylko ją odgrywa, ale również myśli i czuje to, co jego postać.

GRA

GRA "SHERWOOD FOREST" - KWIECIEŃ 2024

GRA

GRA "SCHOOL DAY" - KWIECIEŃ 2024

GRA

GRA "SEN NOCY LETNIEJ" - STYCZEŃ 2024

GRA

GRA "ONCE UPON A QUEST: FAIRYTALES HARMONY CHRONICLES" GRUDZIEŃ 2023

GRA

GRA "KOLEJNY DZIEŃ W SZKOLE" - PAŹDZIERNIK 2023

GRA

GRA "BOGOWIE W TARAPATACH" - MARZEC 2023

GRA

GRA "KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I 7 KRASNOLUDKÓW" - WRZESIEŃ 2022

GRA

GRA "DAWNO, DAWNO TEMU, DALEKO STĄD" - MAJ 2022

GRA

GRA "PROBLEM NA GÓRZE OLIMP" - MARZEC 2022

GRA

GRA "KRÓLESTWO W TARAPATACH" - LISTOPAD 2021

GRA

GRA "FILIP UCIEKŁ Z DOMU" - PAŹDZIERNIK 2021

GRA

GRA "LEGENDA Z CHMIELOWA" - PAŹDZIERNIK 2020

GRA

GRA "GDZIE JEST LAURA?" - LUTY 2018

GRA

GRA "BUNTOWNICY" - SIERPIEŃ 2017

GRA

GRA "ŚWIĘTA Z RODZINĄ STONOGÓW" - MARZEC 2016

GRA

GRA "GDZIE JEST LAURA?" - MAJ 2015

GRA

GRA "HOTEL" - LISTOPAD 2013

GRA

GRA "ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI" - PAŹDZIERNIK 2012

GRA

GRA "MIDENBURG" - LUTY 2011

GRA

GRA "HOTEL CASSIOPEIA" - STYCZEŃ 2010

GRA

GRA "ATHENA AND JACK" - KWIECIEŃ 2024

GRA

GRA "POST-APOCALYPTIC, UNDERWATER ADVENTURE FEATURING FISH-HUMAN MUTANTS IN THE FUTURE" - STYCZEŃ 2024

GRA

GRA "GET IT DONE BEFORE MIDNIGHT - PROF. BABA BABA IN TROUBLE" GRUDZIEŃ 2023

GRA

GRA "PRZEBUDZENIE MAGII" - MAJ 2023

GRA

GRA "WESOŁE PRZYGODY ROBIN HOODA" - LISTOPAD 2022

GRA

GRA "MAGICZNE DREWNO" - SIERPIEŃ 2022

GRA

GRA "STAROŻYTNY SEKRET" - MAJ 2022

GRA

GRA "ZAMEK BLACK HILL" - LUTY 2022

GRA

GRA "STEVIE" - PAŹDZIERNIK 2021

GRA

GRA "ŚPIĄCE MIASTO" - SIERPIEŃ 2021

GRA

GRA "GDZIE JEST LAURA?" - LUTY 2019

GRA

GRA "BUNTOWNICY" - PAŹDZIERNIK 2017

GRA

GRA "NIEZNAJOMI Z LASU" - SIERPIEŃ 2016

GRA

GRA "GDZIE JEST LAURA?" - SIERPIEŃ 2015

GRA

GRA "GDZIE JEST LAURA?" - PAŹDZIERNIK 2014

GRA

GRA "POWSTANIE" - PAŹDZIERNIK 2012

GRA

GRA "BUNTOWNICY" - WRZESIEŃ 2012

GRA

GRA "BUNKIER" - PAŹDZIERNIK 2010

GRA

GRA "THE REBELS" - LUTY 2010

GRA

GRA "NASIONO" - STYCZEŃ 2010