CZYM SĄ GRY TEATRALNE
To aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie kreują i przeżywają opowieść. Gracz otrzymuje zazwyczaj od twórcy gry skrawek całej opowieści związany z odgrywaną przez siebie postacią oraz zadania do wykonania. Na tej podstawie gracz przygotowuje się wizualnie do odegrania postaci, wymyśla pasujący do postaci sposób mówienia i poruszania się, tworzy samodzielnie lub też otrzymuje już gotowe przedmioty związane z bohaterem. Gracz przygotowuje również taktykę jak osiągnąć w grze swoje cele. Grą kieruje mistrz gry. Czasem sam, czasem jest to więcej osób. Każda gra ma swoje zasady zwane "mechaniką gry". Przygotowane przez uczestników dekoracje i efekty dźwiękowe potrafią sprawić, że jesteśmy wstanie przenieść się do innego świata, w którym przez kilka godzin nie ma nas, ale jest odgrywana przez nas postać.
DLACZEGO UŻYWAMY TEJ METODY
Gry teatralne są dość popularną rozrywką, w którą wiele osób bawi się prywatnie. Organizowane są również eventy komercyjne oparte na grach teatralnych. Aktywność ta nie dość, że jest niesamowicie efektowna i wciągająca, to jest jeszcze bardzo elastyczna w swoim zastosowaniu. Łatwo jest wpleść w nią elementy edukacyjne, które zdopingują graczy do poszerzania swojej wiedzy i wymiany doświadczeń w zakresie omawianego przez nas tematu.
W tym właśnie dostrzegliśmy ogromny potencjał gier teatralnych, który wykorzystujemy w naszej pracy z młodzieżą. HEureka Generator od listopada 2016 roku jest głównym administratorem nieformalnej międzynarodowej sieci miłośników gier teatralnych IMAGINARY REALMS, która powstała w 2010 roku.
Chcesz się dowiedzieć jak działa sieć i w jakich działaniach wykorzystywaliśmy do tej pory gry teatralne rozgrywane na żywo? Odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj ;-)
SIEĆ MIŁOŚNIKÓW GIER TEATRALNYCH "IMAGINARY REALMS"
Sieć miłośników gier teatralnych IMAGINARY REALMS powstała w 2010 roku, kiedy to lubelscy studenci stworzyli wspólnie z lubelską Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo wymianę młodzieży zatytułowaną "Pod skrzydłami wyobraźni". Koordynatorem projektu był obecny prezes stowarzyszenia HEureka Generator, Andrzej Smyk. Doświadczenia zdobyte w trakcie tamtej wymiany zapoczątkowały dziesięcioletnią już przygodę z grami teatralnymi, która obfitowała w wymiany młodzieży, kursy szkoleniowe, seminaria i eventy lokalne tworzone przez członków sieci.
Gry teatralne zawitały do tej pory do Polski, Czech, Rumunii, Litwy, Węgier, Niemiec i Ukrainy, a w samych projektach gdzie była to jedna z głównych metod edukacji pozaformalnej udział wzięło już ponad 800 osób.
Stowarzyszenie HEureka Generator jest obecnie dumnym administratorem sieci i dokłada wszelkich starań by kontynuować wysokie jakościowo działania bazujące na wieloletnich doświadczeniach jej członków.
PRZYDATNE PLIKI I LINKI
SŁOWNICZEK
Wszystko co powinieneś wiedzieć na początku swojej przygody z grami teatralnymi. Reszty dowiesz się angażując się w jedno z naszych działań ;-)
RPG - rodzaj gry, podczas której Gracze grają fikcyjnymi bohaterami przez opisywanie ich działań i zachowania; całość jest prowadzona przez Mistrza Gry, który opisuje sytuacje w których znajdują się bohaterowie i nadzoruje przebieg całej historii.
LARP, Gra teatralna (Live Action Role-Play - odgrywanie na żywo) - rodzaj gry, podczas której Gracze odgrywają Role, opierając się na improwizacji; zazwyczaj opisuje pewien konflikt oraz kilkoro postaci (Bohaterów Graczy i Bohaterów Niezależnych) które są w niego zamieszane i muszą rozwiązać problem.
Mistrz Gry - osoba która zna całą fabułę, przygotowuje i nadzoruje grę, a także pomaga rozwiązywać konflikty pomiędzy Graczami przy użyciu Mechaniki.
Scenariusz - opis Settingu LARPa, zawartych w nim konfliktów, wątków głównych i pobocznych oraz postaci.
Gracz - osoba biorąca udział w grze RPG lub LARPie i odgrywająca swoją Rolę przez improwizację.
Rola (Bohater Gracza) - postać w Scenariuszu LARPa, która bierze aktywny udział w grze; rola, którą odgrywa Gracz na podstawie informacji zawartych w Karcie Postaci otrzymanej od Mistrza Gry.
Karta Postaci - ogólny opis Roli którą otrzymuje Gracz; opisuje Bohatera Gracza i jego Zadania.
Bohater Niezależny - postać w grze, która nie jest odgrywana przez Gracza; może być odgrywana przez Mistrza Gry lub inną osobę nie będącą Graczem (na przykład: posłaniec).
Zadanie (Misja) - cel, który w czasie gry chce zrealizować Bohater Gracza (na przykład: zdobycie informacji, znalezienie przedmiotu, rozwiązanie problemu).
Zasada "No-Touch" - ogólna zasada często obowiązująca podczas LARPów; nie wolno dotykać innych Graczy podczas gry (z powodów osobistych/bezpieczeństwa/innych).
Immersja - stan w którym Gracz bardzo wczuwa się w swoją Rolę; nie tylko ją odgrywa, ale również myśli i czuje to, co jego postać.