Stowarzyszenie HEureka Generator tworzy publikacje w wersji elektronicznej i papierowej przy okazji większości swoich inicjatyw lokalnych i międzynarodowych. Są to poradniki dla pracowników młodzieżowych, wskazówki dla młodzieży z zakresu aktywnego obywatelstwa oraz pamiętniki projektowe. To dla nas ważne narzędzia upowszechniania rezultatów naszych działań. Zapraszamy do czytania!
Publikacja powstała podczas polsko ukraińskiej wymiany młodzieży Chodź opowiem ci historię - rok poza moim krajem. Zawiera wywiady z osobami, które dzielą się swoimi doświadczeniami z życia w Ukrainie podczas wojny.

Nasze metody

Na żywo i publikacje

Publikacja powstała podczas międzynarodowej wymiany młodzieży Let me tell you a story - Help for Ukraine, podczas której uczestnicy z Polski, Litwy i Słowacji, przygotowali i przeprowadzili wywiady z wolontariuszami i tłumaczami z punktu pomocowego dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Zamoyskiego 62 w Zamościu, oraz z samymi uchodźcami, którzy obecnie mieszkają w Polsce.
Publikacja powstała podczas międzynarodowego kusu szkoleniowego Work online with you(th), aby podzielić się z jej odbiorcami doświadczeniem uczestników kursu, i zainspirować innych do kreatywnego działania online ze swoimi grupami. Zapraszmy do lektury.
Publikacja powstała podczas międzynarodowego kusu szkoleniowego V&D - Visibility and Dissemination, podczas którego uczestnicy z siedmiu europejskich organizacji poznawali narzędzia, służące do wzmacniania widoczności projektów oraz upowszechniania ich rezultatów. W książce znajdziecie przykłady efektywnych działań, zapewniających bezpośredni kontakt z odbiorcą. Zapraszmy do lektury.

Publikacja "Lideruj" powstała w trakcie międzynarodowego kursu szkoleniowego zatytułowanego Make the lead. Tworząc ją, chcieliśmy wspólnie z partnerami projektu zaprezentować, jak prawidłowo przygotować młode osoby do pełnienia funkcji lidera na międzynarodowej wyminie młodzieży, oraz jakie są zagrożenia związane z podjęciem tej funkcji bez przygotowania. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją!

Projekt to nie tygodniowe spotkanie rówieśników z różnych krajów, ale kilkumiesięczna przygoda, skrzynia różnych cennych doświadczeń związanych z przekształcaniem pomysłów młodzieżowych w rzeczywiste działania. W pracy projektowej często napotykamy na momenty problematyczne, a ich rozwiązanie pochłania wiele czasu i energii. Czasami w takich sytuacjach brakuje nam narzędzi, a brak pomocy może spowodować poważne problemy.  Publikacja "Projekty nie spadają z nieba" jest efektem międzynarodowego seminarium wymiany doświadczeń pod tym samym tytułem, które koordynowaliśmy w 2019 roku w ramach europejskiego programu Erasmus+. W jej tworzeniu udział brali pracownicy młodzieżowi, liderzy i koordynatorzy z Polski, Litwy, Północnej Macedonii, Słowacji, Chorwacji, Cypru, Estonii i Rumunii. Mamy nadzieję, że dzięki zapoznaniu z publikacją, czytelnicy zyskają cenną pomoc przy realizowanych przez siebie projektach. Zapraszamy do pobrania wersji rozszerzonej, którą przetłumaczyliśmy na język polski w 2021 roku, by dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Publikacja została stworzona wspólnie przez uczestników projektu We will manage organizowanego w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. W trakcie warsztatów poszczególne grupy odpowiedzialne były za stworzenie różnych jej elementów. Część osób pisała teksty, inni zajmowali się stroną graficzną, przeprowadzali wywiady, tłumaczyli treść, a na końcu składali publikację w jedną całość. W środku znajdziecie opis zajęć, w których młodzież z Polski i Ukrainy uczestniczyła podczas wymiany. Są tam również wywiady z uczestnikami oraz zdjęcia dokumentujące przebieg spotkania. Zapraszamy do przeczytania!

W publikacji "I will read you" znajdziecie opinie uczestników o pierwszej w historii naszej organizacji wymianie młodzieży zorganizowanej online. Było to nasze trzecie już działanie w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Tym razem jednak wkroczyliśmy na niezbadany teren, a całość naszych działań była wielką, nową dla nas przygodą. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do czytania!

Publikacja to efekt międzynarodowego projektu młodzieżowego zatytułowanego Chodź opowiem ci historię – Szept Zesłańców, który realizowaliśmy w 2018 roku. Znajdziecie w niej zapisy lekcji żywej historii z zamojskimi Sybirakami, którzy opowiedzieli o tym jak wyglądały zsyłki, codzienne życie na zesłaniu i jak udało im się wrócić do Polski. Publikacja wzbogacona jest opisami tła historycznego i zdjęciami z prywatnych zbiorów naszych bohaterów. To efekt dużego zaangażowania członków naszej organizacji, uczestników, organizacji partnerskich i naszych lokalnych partnerów. Koordynacja projektu nominowana była w konkursie Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji  - EDUInspirator 2018 w kategorii Edukacja Pozaformalna. Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymać wersję papierową napisz do nas. Zapraszamy na lekcję żywej historii z HEureką!

W publikacji "Generatorzy postępu" znajdziecie listę tematów, które omówiliśmy w trakcie międzynarodowego seminarium wymiany doświadczeń o tym samym tytule. Seminarium powstało byśmy mogli wymienić się doświadczeniami związanymi z zakładaniem i funkcjonowaniem nowopowstałych organizacji pozarządowych w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, w Rumunii i w Chorwacji. W publikacji opisane są też zasady metody Open Space z wyjaśnieniem, jak może ona zostać użyta do omówienia podobnych zagadnień. Dowiecie się też dla czego warto w trakcie projektu spotykać się ze społecznością lokalną i jakie mogą z tego wyniknąć korzyści oraz obejrzycie zdjęcia z naszego spotkania. W pliku dostępne są  namiary na wszystkich partnerów projektu. Publikacja w języku angielskim.

Z dumą prezentujemy publikację z naszej drugiej wymiany młodzieży w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży - Let's Debate. W trakcie spotkania dyskutowaliśmy o tym, czym jest aktywne obywatelstwo, a naszą główną metodą była debata. W publikacji znajdziecie opis wymiany dzień po dniu z perspektywy różnych uczestników, tematy naszych debat, namiary na organizacje partnerskie i bogate galerie zdjęć. Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymać wersję papierową napisz do nas. Zapraszamy do czytania!

W publikacji z naszej pierwszej Polsko Ukraińskiej wymiany młodzieży znajdziecie przebieg spotkania dzień po dniu, jak przygotowywaliśmy się do poszczególnych punktów wymiany, komentarze uczestników, opis gry teatralnej i namiary na organizacje partnerskie. Projekt Keep talking, któremu poświęcona jest publikacja został nominowany do nagrody Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji - EDUInspiracje 2018 w kategorii Polsko Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży. Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymać wersję papierową napisz do nas. Zapraszamy do czytania!