Stowarzyszenie HEureka Generator tworzy publikacje w wersji elektronicznej i papierowej przy okazji większości swoich inicjatyw lokalnych i międzynarodowych. Są to poradniki dla pracowników młodzieżowych, wskazówki dla młodzieży z zakresu aktywnego obywatelstwa oraz pamiętniki projektowe. To dla nas ważne narzędzia upowszechniania rezultatów naszych działań. Zapraszamy do czytania!
Publikacja powstała podczas międzynarodowego kusu szkoleniowego Work online with you(th), aby podzielić się z jej odbiorcami doświadczeniem uczestników kursu, i zainspirować innych do kreatywnego działania online ze swoimi grupami. Zapraszmy do lektury.

Nasze metody

Na żywo i publikacje

Publikacja powstała podczas międzynarodowego kusu szkoleniowego V&D - Visibility and Dissemination, podczas którego uczestnicy z siedmiu europejskich organizacji poznawali narzędzia, służące do wzmacniania widoczności projektów oraz upowszechniania ich rezultatów. W książce znajdziecie przykłady efektywnych działań, zapewniających bezpośredni kontakt z odbiorcą. Zapraszmy do lektury.

Publikacja "Lideruj" powstała w trakcie międzynarodowego kursu szkoleniowego zatytułowanego Make the lead. Tworząc ją, chcieliśmy wspólnie z partnerami projektu zaprezentować, jak prawidłowo przygotować młode osoby do pełnienia funkcji lidera na międzynarodowej wyminie młodzieży, oraz jakie są zagrożenia związane z podjęciem tej funkcji bez przygotowania. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją!

Projekt to nie tygodniowe spotkanie rówieśników z różnych krajów, ale kilkumiesięczna przygoda, skrzynia różnych cennych doświadczeń związanych z przekształcaniem pomysłów młodzieżowych w rzeczywiste działania. W pracy projektowej często napotykamy na momenty problematyczne, a ich rozwiązanie pochłania wiele czasu i energii. Czasami w takich sytuacjach brakuje nam narzędzi, a brak pomocy może spowodować poważne problemy.  Publikacja "Projekty nie spadają z nieba" jest efektem międzynarodowego seminarium wymiany doświadczeń pod tym samym tytułem, które koordynowaliśmy w 2019 roku w ramach europejskiego programu Erasmus+. W jej tworzeniu udział brali pracownicy młodzieżowi, liderzy i koordynatorzy z Polski, Litwy, Północnej Macedonii, Słowacji, Chorwacji, Cypru, Estonii i Rumunii. Mamy nadzieję, że dzięki zapoznaniu z publikacją, czytelnicy zyskają cenną pomoc przy realizowanych przez siebie projektach. Zapraszamy do pobrania wersji rozszerzonej, którą przetłumaczyliśmy na język polski w 2021 roku, by dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Publikacja została stworzona wspólnie przez uczestników projektu We will manage organizowanego w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. W trakcie warsztatów poszczególne grupy odpowiedzialne były za stworzenie różnych jej elementów. Część osób pisała teksty, inni zajmowali się stroną graficzną, przeprowadzali wywiady, tłumaczyli treść, a na końcu składali publikację w jedną całość. W środku znajdziecie opis zajęć, w których młodzież z Polski i Ukrainy uczestniczyła podczas wymiany. Są tam również wywiady z uczestnikami oraz zdjęcia dokumentujące przebieg spotkania. Zapraszamy do przeczytania!

W publikacji "I will read you" znajdziecie opinie uczestników o pierwszej w historii naszej organizacji wymianie młodzieży zorganizowanej online. Było to nasze trzecie już działanie w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Tym razem jednak wkroczyliśmy na niezbadany teren, a całość naszych działań była wielką, nową dla nas przygodą. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do czytania!

Publikacja to efekt międzynarodowego projektu młodzieżowego zatytułowanego Chodź opowiem ci historię – Szept Zesłańców, który realizowaliśmy w 2018 roku. Znajdziecie w niej zapisy lekcji żywej historii z zamojskimi Sybirakami, którzy opowiedzieli o tym jak wyglądały zsyłki, codzienne życie na zesłaniu i jak udało im się wrócić do Polski. Publikacja wzbogacona jest opisami tła historycznego i zdjęciami z prywatnych zbiorów naszych bohaterów. To efekt dużego zaangażowania członków naszej organizacji, uczestników, organizacji partnerskich i naszych lokalnych partnerów. Koordynacja projektu nominowana była w konkursie Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji  - EDUInspirator 2018 w kategorii Edukacja Pozaformalna. Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymać wersję papierową napisz do nas. Zapraszamy na lekcję żywej historii z HEureką!

W publikacji "Generatorzy postępu" znajdziecie listę tematów, które omówiliśmy w trakcie międzynarodowego seminarium wymiany doświadczeń o tym samym tytule. Seminarium powstało byśmy mogli wymienić się doświadczeniami związanymi z zakładaniem i funkcjonowaniem nowopowstałych organizacji pozarządowych w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, w Rumunii i w Chorwacji. W publikacji opisane są też zasady metody Open Space z wyjaśnieniem, jak może ona zostać użyta do omówienia podobnych zagadnień. Dowiecie się też dla czego warto w trakcie projektu spotykać się ze społecznością lokalną i jakie mogą z tego wyniknąć korzyści oraz obejrzycie zdjęcia z naszego spotkania. W pliku dostępne są  namiary na wszystkich partnerów projektu. Publikacja w języku angielskim.

Z dumą prezentujemy publikację z naszej drugiej wymiany młodzieży w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży - Let's Debate. W trakcie spotkania dyskutowaliśmy o tym, czym jest aktywne obywatelstwo, a naszą główną metodą była debata. W publikacji znajdziecie opis wymiany dzień po dniu z perspektywy różnych uczestników, tematy naszych debat, namiary na organizacje partnerskie i bogate galerie zdjęć. Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymać wersję papierową napisz do nas. Zapraszamy do czytania!

W publikacji z naszej pierwszej Polsko Ukraińskiej wymiany młodzieży znajdziecie przebieg spotkania dzień po dniu, jak przygotowywaliśmy się do poszczególnych punktów wymiany, komentarze uczestników, opis gry teatralnej i namiary na organizacje partnerskie. Projekt Keep talking, któremu poświęcona jest publikacja został nominowany do nagrody Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji - EDUInspiracje 2018 w kategorii Polsko Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży. Jeśli chciałbyś/chciałabyś otrzymać wersję papierową napisz do nas. Zapraszamy do czytania!