Live it, care it, share it

Była to nasza pierwsza wyjazdowa wymiana z nieformalną grupą młodzieży See Why z Cypru, które bywało już na projektach organizowanych przez nas w Polsce. Cieszyliśmy się, że tym razem będziemy mogli aktywnie zadziałać w społeczności lokalnej Cypryjczyków.

"Żyj nią, dbaj o nią, dziel się nią" to motto, które połączyło 36 uczestników z Węgier, Polski, Hiszpanii, Portugalii, Estonii i Cypru, którzy interesują się ochroną środowiska i zrównoważonym stylem życia.

Zanim jednak młodzież wyjechała na wymianę musiało odbyć się spotkanie przygotowawcze, na którym liderzy omówili podział obowiązków i mieli możliwość zwizytowania miejsc, w których potem działali uczestnicy projektu.

HEureka Generator włączyła w działania projektowe II LO im. C.K. Norwida z Krasnegostawu, które jest partnerem naszej organizacji. Liderem grupy został pan Leszek Kluch, anglista z tej szkoły i właśnie on wziął udział w wizycie przygotowawczej miesiąc przed wymianą razem z przedstawicielem młodzieży, Filipem Hubą.
Po powrocie, spotkał się z wyselekcjonowaną w szkole grupą i omówił z nią zadania jakie czekały na uczestników w niedalekiej przyszłości. Tutaj możecie zapoznać się z motywacją polskich uczestników do udziału w projekcie:
FILIP HUBA
Chciałbym dołączyć do projektu ponieważ jestem zainteresowany ochroną przyrody i chciałbym się dowiedzieć co mogę zrobić żeby ją chronić. Uważam, że obecnie ten temat jest zaniedbywany, ale mam nadzieje to zmienić.

ŁUKASZ CZERNIAK
Podoba mi się temat projektu ponieważ ochrona środowiska jest bardzo ważna, szczególnie w moim kraju, np. w południowej części Polski jest wiele dużych miast takich jak Kraków czy Katowice, kopalń i fabryk więc powietrze nie jest zbyt czyste. Chciałbym nauczyć się czegoś nowego o ochronie przyrody. Myślę że wizyta w geoparku na Cyprze pomoże mi w wyborze studiów, być może związanych z tematem projektu I w przyszłości przyczynie się do rozwiązania problemu smogu I brudnego powietrza w Polsce.

WERONIKA NOŻYŃSKA
W dzisiejszych czasach większość z nas nie zwraca uwagi na otaczające nas środowisko. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dla Ziemi możemy zdziałać wiele dobrego, gdybyśmy tylko chcieli. Dlatego biorąc udział w tym projekcie, chciałabym dowiedzieć się więcej jak mogę dbać o naturę. Sprawić by ekologia stała się dla mnie ważnym aspektem.

WIKTORIA SUSZEK
Projekt mnie zafascynował, ponieważ interesuję się geografią oraz środowiskiem. Uważam, że wyjazd pozwoli mi rozwinąć moją wiedzę, podszkolić Język angielski i nauczyć się jak dbać o Ziemie. Uwielbiam poznawać nowe miejsca oraz nowe gatunki roślin i zwierząt. Chciałabym po powrocie podzielić się doświadczeniami z nauczycielami, rodziną i przyjaciółmi.

MARTYNA NOWOSAD
W dzisiejszych czasach nasze środowisko jest bardzo zanieczyszczone, dlatego wymaga ochrony oraz dbania o jego stan. Ludzie nie są świadomi tego jak ważna jest ekologia i ochrona środowiska. Dzięki projektowi "Live it, care it, share it" chcę powiększyć swoją wiedzę oraz zdobyć doświadczenie. W przyszłości ułatwi mi to podjąć działania, które pomogą naszej planecie.

A tak wyglądała polska grupa przygotowana do podróży na Cypr:
Uczestnicy wymiany zamieszkali w wiosce Agros, położonej w górach Troodos w samym centrum wyspy. Charakterystyczne dla wioski było to, że była ona pełna róż o różnych kształtach i kolorach. W każdym jej zakątku można było znaleźć produkty związane z różami: miód różany, lody różane, czy różany likier.
A tak wyglądał ośrodek, w którym odbywała się wymiana i pierwsze przywitanie:
Jak zwykle to bywa na projekcie młodzieżowym, uczestnicy rozpoczęli od zajęć integracyjnych i teambuildingowych. Przy tak zróżnicowanej kulturowo grupie było to doświadczenie cenne edukacyjnie i praktycznie by móc dalej razem działać.
Główne warsztaty dotyczące ochrony środowiska, wymieszane były z warsztatami fotograficznymi i survivalowymi. Sesje odbywały się w lokalnym ośrodku edukacyjnym i poza nim, w zespołach krajowych i międzynarodowych. Organizatorzy często angażowali w działania lokalną społeczność.

Po ciekawych dyskusjach uczestnicy doszli do wniosków, że problemy ochrony środowiska, z jakimi borykają się ich społeczności lokalne, są ze sobą powiązane, bez względu na to, gdzie mieszkamy.

Mając zakwaterowanie w tak malowniczym zakątku Cypru, nie mogło obyć się bez pieszych górskich wędrówek. Grupa wspinała się m.in. na górę zwaną Madari, która miała 3,5 km. Nie było to łatwe zadanie ze względu na żwirową ziemię, ale kiedy uczestnicy dotarli na szczyt, zaniemówili. Widok był niesamowity, byli ponad chmurami.
Grupa podziwiała też różnorodność flory i fauny podczas wędrówki wzdłuż wodospadów Kaledonia. Po dotarciu do wodospadu można było zanurzyć się w wodzie i schłodzić po wędrówce.
Chwilą oddechu od zajęć w ciągu dnia były wieczorne prezentacje tradycji kulinarnych.
Po ośmiu dniach wymiany uczestnicy wrócili do swoich krajów z nowymi doświadczeniami i wieloma pomysłami, jak chronić środowisko w swojej najbliższej okolicy. Mówmy nie plastikowi, ograniczajmy odpady, promujmy ekologię i myślmy ekologicznie!
Pamiętajmy jednak, że powrót z wymiany młodzieży to nie koniec działań projektowych. Kolejnym zadaniem każdej z grup narodowych było podzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem z rówieśnikami w swojej społeczności lokalnej. Polscy uczestnicy przeprowadzili prezentacje wyników wymiany w swoich klasach w II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie. Dzięki temu kolejne młode osoby dowiedziały się o tym, czym jest wymiana młodzieży, jak wygląda współpraca stowarzyszenia HEureka Generator ze szkołami i jakie są możliwości programu Erasmus+.