Circus theatre for inclusion

W marcu 2023 roku realizowaliśmy w Polsce kurs szkoleniowy zatytułowany „Królestwa wyobraźni”. Jednym z naszych partnerów była chorwacka organizacja Lumen z miasteczka Ludbreg, które usytuowane jest między miastami Varaždin i Koprivnica. W trakcie spotkania w Polsce mięliśmy okazję omówić szczegóły naszej kolejnej współpracy. Tak zostaliśmy partnerami wymiany młodzieży zatytułowanej „Circus theatre for inclusion”.

Zarówno nasza organizacja, jak i organizacja z Chorwacji była zainteresowana stosowaniem metod teatralnych w pracy z młodzieżą więc z radością przyjęliśmy propozycję partnerstwa w wymianie młodzieży opartej na tych metodach.

Pierwsze dni kwietniowej wymiany poświęcone zostały na lepsze poznanie się, sprawdzenie jak pracuje się w międzynarodowej grupie i przestawienie się z naszego języka na język angielski. Nie było to trudne. Zajęcia przygotowane były w taki sposób by komunikatywna znajomość angielskiego była wystarczająca.
Po części wstępnej uczestnicy rozpoczęli przygotowania do teatralnego show, które miało zostać na koniec przedstawione społeczności lokalnej. Pracując w grupach każdy przygotowywał się do swojej roli.
Najfajniejszą częścią projektu dla mnie było przedstawienie teatralne, a poza tym wycieczka do miasta Varaždin. Projekt bardzo mi się podobał. Odkryłem dużo rzeczy o sobie samym. Spotkałem też wielu niesamowitych, miłych ludzi. – Dominik Puława.
Ja byłem odpowiedzialny w sztuce teatralnej za przygotowanie oświetlenia. Byłem też częścią grupy odpowiedzialnej za muzykę w naszym przedstawieniu. Naszym zadaniem było przygotowanie nastroju przedstawienia. To była naprawdę fajna praca otwierająca dla mnie horyzonty. - Jan Oleszczuk.
Wymiana zakończyła się 25 kwietnia. Tutaj możecie zobaczyć materiał wideo przygotowany przez stowarzyszenie HEureka Generator: