Lekcje żywej historii - praca wre

Za nami kolejne spotkania z seniorami, bohaterami powstającej strony internetowej Lekcjezywejhistorii.pl. W tym tygodniu spotkaliśmy się z panem Tomaszem Kowalczykiem, honorowym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pan Tomasz opowiedział nam o tym, jak wyglądała Druga Wojna Światowa z perspektywy dziecka, które przyszło na świat dwa lata przed jej wybuchem. Dowiedzieliśmy się też o jego licznych, wieloletnich wysiłkach związanych z upamiętnianiem losów Polaków walczących i wziętych do niewoli w trakcie wojny.

Po raz kolejny spotkaliśmy się też z panią Barbarą Szleszyńską-Malec - prezes Zarządu Zamojskiego Oddziału Związku Sybiraków, która przyszła na świat na zesłaniu. Opowiedziała nam ona niesamowitą historię swojej rodziny, która mimo wielu przeciwności losu zdołała powrócić do Polski.

Oba spotkania były bardzo inspirujące oraz pełne wartościowych historycznych informacji z pierwszej ręki. Ukażą się one w lipcu na tworzonej przez nas stronie internetowej w formie materiału wideo w wersji polskiej i angielskiej.

Projekt realizowany przez stowarzyszenie HEureka Generator w ramach programu „Kultura w Sieci” Narodowego Centrum Kultury.