Get back to yOur roots
30 czerwca 2019 roku zakończyła się dwudniowa wizyta przygotowawcza do wymiany młodzieży "Get back to yOur roots". Sama wymiana planowana była na dni 7-15 września w chorwackiej miejscowości Ludbreg. HEurekę reprezentowały: pani Aneta Karczmarek - liderka polskiej grupy i nauczycielka języka angielskiego w II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie oraz uczennica tej szkoły - Martyna Spyra.
W trakcie spotkania liderzy oraz reprezentanci krajów biorących udział w projekcie - Chorwacji, Polski, Bułgarii, Rumunii i Grecji przedyskutowali wszystkie aspekty nadchodzącej wymiany. Szczegółowo omówiono cele i założenia projektu, oraz wszystkie sprawy organizacyjne wymiany. Dzięki tej wizycie liderzy mogli przygotować swoje grupy do pełnego, aktywnego udziału we wrześniowej wymianie.
O czym była sama wymiana przygotowana przez naszego chorwackiego partnera organizację Razvojna Udruga Ludbreg z miasteczka Ludbreg? Jej główny temat to zapobieganie społecznemu wykluczeniu poprzez aktywowanie lokalnej społeczności, w szczególności młodych ludzi do podejmowania ciekawych inicjatyw w swoich społecznościach. Uczestnicy w trakcie specjalnie zaprojektowanych warsztatów mieli możliwość przedstawić jak wygląda problem wykluczenia w ich najbliższym otoczeniu oraz jak można temu zaradzić.
Wrześniowa podróż na wymianę trwała prawie cały dzień. Już w jej trakcie otrzymaliśmy pierwsze zdjęcie od naszej grupy.
Wrześniowa podróż na wymianę trwała prawie cały dzień. Już w jej trakcie otrzymaliśmy pierwsze zdjęcie od naszej grupy.
Na samym początku wymiany 7-osobowe grupy z każdego kraju integrowały się oraz ustaliły jak wspólnie będą wzmacniać widoczność wszystkich prowadzonych wspólnie działań. Powstały między innymi małe międzynarodowe zespoły odpowiedzialne za umieszczanie na fan page’ach organizacji partnerskich informacji o projekcie. Grupa ustaliła też wspólnie zasady, których wszyscy mięli przestrzegać by spotkanie przebiegło w przyjaznej, edukacyjnej atmosferze.
Odbyła się też integracyjna gra miejska, w trakcie której uczestnicy sprawdzili jak współpracuje im się w międzynarodowych grupach oraz mięli okazję nawiązania licznych interakcji ze społecznością miasteczka Ludbreg.
W końcu rozpoczęły się zajęcia związane z głównym tematem wymiany, czyli zagadnieniem wykluczenia społecznego. Na początku grupa omówiła samą definicję by upewnić się, że słowa te wszyscy rozumieją w podobny sposób. Potem można było już prowadzić dyskusję na głębszym poziomie.
Event ze społecznością lokalną był ważną częścią wymiany. By wzięli w nim udział mieszkańcy, trzeba było ich o tym poinformować. Bardzo pomocne okazały się przygotowane przez grupę ulotki.
Uczestnicy projektu spotkali się też z młodzieżą z lokalnej szkoły. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości kolejne młode osoby ośmielą się by wziąć udział w podobnej wymianie młodzieży.
Event lokalny czas zacząć ;-)
No i na koniec pozostały zajęcia ewaluacyjne podsumowujące całe spotkanie oraz rozdanie certyfikatów Youthpass dokumentujących czego nauczył się każdy uczestnik wymiany. Potem odbyła się zabawa pożegnalna i nadszedł czas by wracać do domów mając w kieszeni mnóstwo nowych doświadczeń oraz nowych przyjaciół z innych krajów.
Materiał wideo o wymianie młodzieży "Get back to yOur roots" możecie zobaczyć tutaj: