Rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17 września to szczególna data w historii Polski. Tego dnia w 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Stowarzyszenie HEureka Generator, jako organizator lekcji żywej historii czuje się w obowiązku by w dniu dzisiejszym przypomnieć tą datę. Do posta dodatkowo załączamy zapis jednej z naszych lekcji, z panem Józefem Mołodeckim, który opowiedział nam dwa lata temu o zsyłkach na Sybir i warunkach w jakich mieszkali tam zesłani Polacy. Sprawdźcie TUTAJ 

Jednocześnie informujemy, że w zeszłym tygodniu spotkaliśmy się z panem Józefem ponownie. Był tak miły, że zgodził się na zarejestrowanie swojej opowieści tym razem w formie wideo. Obecnie prowadzimy pracę nad edycją tego materiału. Już niedługo pojawi się on na naszej stronie www lekcjezywejhistorii.pl.